Oscar Winners 2019: See the Full List

Oscar Winners 2019: See the Full List

The 2019 Oscar winners are here! It was a night of memorable moments and fabulous firsts as Green Book took home the Oscar for Best Picture. Regina King, Mahershala Ali, Rami Malek and Olivia Colman were tops in the acting categories and Spike Lee brought home Oscar for the very first time for Adapted Screenplay as a co-writer of BlacKkKlansman. Bohemian Rhapsody scored four Oscars while Black Panther and Roma won three each with Alfonso Cuarón adding another Directing Oscar to his collection. Spider-Man: Into the Spider-Verse won in the Animated Feature Film category and Lady Gaga gave a memorable performance of "Shallow" from A Star Is Born with Bradley Cooper before giving a memorable speech for winning for Original Song. See a full list of all the Oscar winners for 2019 below as well as on the official Winners page!

OSCAR WINNERS 2019 BY CATEGORY - 91st AWARDS

Performance by an actor in a leading role nominees:
Christian Bale in VICE
Bradley Cooper in A STAR IS BORN
Willem Dafoe in AT ETERNITY'S GATE
Rami Malek in BOHEMIAN RHAPSODY - WINNER!!
Viggo Mortensen in GREEN BOOK
Performance by an actor in a supporting role nominees:
Mahershala Ali in GREEN BOOK - WINNER!!
Adam Driver in BLACKkKLANSMAN
Sam Elliott in A STAR IS BORN
Richard E. Grant in CAN YOU EVER FORGIVE ME?
Sam Rockwell in VICE
Performance by an actress in a leading role nominees:
Yalitza Aparicio in ROMA
Glenn Close in THE WIFE
Olivia Colman in THE FAVOURITE - WINNER!!
Lady Gaga in A STAR IS BORN
Melissa McCarthy in CAN YOU EVER FORGIVE ME?
Performance by an actress in a supporting role nominees:
Amy Adams in VICE
Marina de Tavira in ROMA
Regina King in IF BEALE STREET COULD TALK - WINNER!!
Emma Stone in THE FAVOURITE
Rachel Weisz in THE FAVOURITE
Best animated feature film of the year nominees:
INCREDIBLES 2 Brad Bird, John Walker and Nicole Paradis Grindle
ISLE OF DOGS Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson
MIRAI Mamoru Hosoda and Yuichiro Saito
RALPH BREAKS THE INTERNET Rich Moore, Phil Johnston and Clark Spencer
SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE - WINNER!! Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord and Christopher Miller
Achievement in cinematography nominees:
COLD WAR Łukasz Żal
THE FAVOURITE Robbie Ryan
NEVER LOOK AWAY Caleb Deschanel
ROMA - WINNER!! Alfonso Cuarón
A STAR IS BORN Matthew Libatique
Achievement in costume design nominees:
THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS Mary Zophres
BLACK PANTHER - WINNER!! Ruth Carter
THE FAVOURITE Sandy Powell
MARY POPPINS RETURNS Sandy Powell
MARY QUEEN OF SCOTS Alexandra Byrne
Achievement in directing nominees:
BLACKkKLANSMAN Spike Lee
COLD WAR Paweł Pawlikowski
THE FAVOURITE Yorgos Lanthimos
ROMA - WINNER!! Alfonso Cuarón
VICE Adam McKay
Best documentary feature nominees:
FREE SOLO - WINNER!! Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill
HALE COUNTY THIS MORNING, THIS EVENING RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim
MINDING THE GAP Bing Liu and Diane Quon
OF FATHERS AND SONS Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme and Tobias N. Siebert
RBG Betsy West and Julie Cohen
Best documentary short subject nominees:
BLACK SHEEP Ed Perkins and Jonathan Chinn
END GAME Rob Epstein and Jeffrey Friedman
LIFEBOAT Skye Fitzgerald and Bryn Mooser
A NIGHT AT THE GARDEN Marshall Curry
PERIOD. END OF SENTENCE. - WINNER!! Rayka Zehtabchi and Melissa Berton
Achievement in film editing nominees:
BLACKkKLANSMAN Barry Alexander Brown
BOHEMIAN RHAPSODY - WINNER!! John Ottman
THE FAVOURITE Yorgos Mavropsaridis
GREEN BOOK Patrick J. Don Vito
VICE Hank Corwin
Best foreign language film of the year nominees:
CAPERNAUM Lebanon Directed by Nadine Labaki
COLD WAR Poland Directed by Paweł Pawlikowski
NEVER LOOK AWAY Germany Directed by Florian Henckel von Donnersmarck
ROMA - WINNER!! Mexico Directed by Alfonso Cuarón
SHOPLIFTERS Japan Directed by Hirokazu Kore-eda
Achievement in makeup and hairstyling nominees:
BORDER Göran Lundström and Pamela Goldammer
MARY QUEEN OF SCOTS Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks
VICE - WINNER!! Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia Dehaney
Achievement in music written for motion pictures (Original score) nominees:
BLACK PANTHER - WINNER!! Ludwig Goransson
BLACKkKLANSMAN Terence Blanchard
IF BEALE STREET COULD TALK Nicholas Britell
ISLE OF DOGS Alexandre Desplat
MARY POPPINS RETURNS Marc Shaiman
Achievement in music written for motion pictures (Original song) nominees:
"All The Stars" from BLACK PANTHER Music by Kendrick Lamar, Mark "Sounwave" Spears and Anthony "Top Dawg" Tiffith Lyric by Kendrick Lamar, SZA and Anthony "Top Dawg" Tiffith
"I'll Fight" from RBG Music and Lyric by Diane Warren
"The Place Where Lost Things Go" from MARY POPPINS RETURNS Music by Marc Shaiman Lyric by Scott Wittman and Marc Shaiman
"Shallow" from A STAR IS BORN - WINNER!! Music and Lyric by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt
"When A Cowboy Trades His Spurs For Wings" from THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS Music and Lyric by Gillian Welch and David Rawlings
Best motion picture of the year nominees:
BLACK PANTHER Kevin Feige, Producer
BLACKkKLANSMAN Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele and Spike Lee, Producers
BOHEMIAN RHAPSODY Graham King, Producer
THE FAVOURITE Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday and Yorgos Lanthimos, Producers
GREEN BOOK - WINNER!! Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly and Nick Vallelonga, Producers
ROMA Gabriela Rodríguez and Alfonso Cuarón, Producers
A STAR IS BORN Bill Gerber, Bradley Cooper and Lynette Howell Taylor, Producers
VICE Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay and Kevin Messick, Producers
Achievement in production design nominees: 
BLACK PANTHER - WINNER!! Production Design: Hannah Beachler Set Decoration: Jay Hart
THE FAVOURITE Production Design: Fiona Crombie Set Decoration: Alice Felton
FIRST MAN Production Design: Nathan Crowley Set Decoration: Kathy Lucas
MARY POPPINS RETURNS Production Design: John Myhre Set Decoration: Gordon Sim
ROMA Production Design: Eugenio Caballero Set Decoration: Bárbara Enríquez
Best animated short film nominees:
ANIMAL BEHAVIOUR Alison Snowden and David Fine
BAO - WINNER!! Domee Shi and Becky Neiman-Cobb
LATE AFTERNOON Louise Bagnall and Nuria González Blanco
ONE SMALL STEP Andrew Chesworth and Bobby Pontillas
WEEKENDS Trevor Jimenez
Best live action short film nominees:
DETAINMENT Vincent Lambe and Darren Mahon
FAUVE Jeremy Comte and Maria Gracia Turgeon
MARGUERITE Marianne Farley and Marie-Hélène Panisset
MOTHER Rodrigo Sorogoyen and María del Puy Alvarado
SKIN - WINNER!! Guy Nattiv and Jaime Ray Newman
Achievement in sound editing nominees:
BLACK PANTHER Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker
BOHEMIAN RHAPSODY - WINNER!! John Warhurst and Nina Hartstone
FIRST MAN Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
A QUIET PLACE Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
ROMA Sergio Díaz and Skip Lievsay
Achievement in sound mixing nominees:
BLACK PANTHER Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin
BOHEMIAN RHAPSODY - WINNER!! Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali
FIRST MAN Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis
ROMA Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio García
A STAR IS BORN Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow
Achievement in visual effects nominees:
AVENGERS: INFINITY WAR Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick
CHRISTOPHER ROBIN Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould
FIRST MAN - WINNER!! Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm
READY PLAYER ONE Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and David Shirk
SOLO: A STAR WARS STORY Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy
Adapted screenplay nominees:
THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS
Written by Joel Coen & Ethan Coen
BLACKkKLANSMAN - WINNER!! Written by Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee
CAN YOU EVER FORGIVE ME? Screenplay by Nicole Holofcener and Jeff Whitty
IF BEALE STREET COULD TALK Written for the screen by Barry Jenkins
A STAR IS BORN Screenplay by Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters
Original screenplay nominees:
THE FAVOURITE Written by Deborah Davis and Tony McNamara
FIRST REFORMED Written by Paul Schrader
GREEN BOOK - WINNER!! Written by Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
ROMA Written by Alfonso Cuarón
VICE Written by Adam McKay
The OscarsNews & BlogsWinnersOscar Winners 2019: See the Full List